Kamuda Çalışan Mühendislerin Haklı Talepleri Yerine Getirilmelidir

08 Aralık 2022 22:19 MİL ENERJİ SEN 1660

Mil Enerji Sen Genel Başkan Yardımcısı Cafer Tayyar KELEŞ, Kamuda çalışan Mühendislerin Talepleri ile ilgili olarak yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında ;
Kamuda çalışan Mühendislerin haklı talepleri yerine getirilmesini ve Kamuda çalışan mühendislerin rahat ve huzurlu bir yaşam için; maaşlarının, ek ödemelerinin, ek gösterge gibi özlük haklarının acilen iyileştirilmesini talep ettiklerini belirtti.
 
Keleş açıklamasını şöyle devam ettirdi.
Ülkenin gerek üstyapı gerekse altyapı çalışmalarında fedakârca çalışan, gecesi gündüzü olmadan, hafta sonlarında bile atölyelerde, şantiyelerde mesaide olan, milyonlarca liralık işlerin ihalesinin yapılmasından, işlerin teslimine kadar görev alan mühendislerin haklarının verilmesini talep ediyoruz.
 
Kamuda çalışan mühendislerin özlük haklarının yıllar içinde dengi mesleklerin çok gerisinde kaldığını görüyoruz.
Örneğin bugün kamuda çalışan bir mühendis bir doktorun yaklaşık 3’te 1’i, bir hakim ve savcının yarısı kadar ancak maaş almaktadır. Mühendisler verdiği emeğin, aldığı riskin ve yaşadığı sıkıntıların yanında verilen maaşın gerçekten çok az olduğunu düşünüyoruz. Her mesleğe saygımız sonsuz ve herkesin hak ettiğini almasını arzuluyoruz.

Ancak bu konuda mühendislere uzun bir süredir haksızlık yapıldığını düşünüyoruz.
 
Son zamanlarda; sağlık personeli, öğretmenler, hakim ve savcılar, din görevlileri, bekçiler vb. birçok kamu personelinin maaşları, sözleşme ücretleri, ek ödemeleri, ek göstergeleri vb. yapılan tüm iyileştirmeler için canı gönülden seviniyor ve destekliyoruz.
 
Mühendisler, ülkemizin gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkabilmesi için gece gündüz fedakârca çalışmaktayken, bu emeğin ve fedakârlığın karşılığı olarak en azından aşağıda yer alan konularda bir takım iyileştirmelerin ivedilikle yapılmasını bekliyor.
Mil Enerji Sen olarak ;

1-“ Teknik iyileştirme” adı altında diğer mesleklere verilen teşvik ödemesi gibi bir iyileştirmenin biz mühendislere de düzenlenmesini,
 
2-“Mühendislere Risk ve Sorumluluk Tazminatı” adı altında yeni bir ödeme kaleminin oluşturulmasını,
 
3-Ek Ödemelerimizin (dengimiz olan meslekler göz önünde bulundurularak) arttırılmasını,
 
4- Aylık Tutarın, Yan Ödeme Oranının, Taban Aylık Katsayısının, Sözleşme Ücretlerinin, Ek Göstergelerin (en az 5400 olması) ve Özel Hizmet Tazminat Oranlarının (en az %250 olması) artırılmasını

talep ediyoruz.

YENİ GALERİLER

MİL ENERJİ SEN

Manevi İlkeli ve Liyakatli Enerji Sanayi ve Madencilik Hizmetleri Çalışanları Sendikası Kurumsal Resmi Web Sitesi.

MİL ENERJİ SEN

Menekşe 1 Sokak No: 8/19 Kızılay
06420 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.