Ömer MERT

Ömer MERT

İSLAM; AHLAK VE DÜZENDİR

12 Mayıs 2021 05:51 MİL ENERJİ SEN 1278

İSLAM; AHLAK ve DÜZENDİR


İslam dini son ve mütekamil bir dindir. Eksikliklerden münezzeh olan Rabbimiz, eksiksiz ve mükemmel bir yapıt ortaya koymuştur! Bu Kamil ve Şamil olan dinin özü; Ahlak ve düzendir. Efendimizin; “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” hadisi bu önemli meseleyi açıklamaya kâfidir. Aslında bütün peygamberler güzel ahlaktan ve erdemli davranışlardan yana tavır alarak muhatap kitlelerine usvetun hasene “güzel örnek” olmuşlardır. Modern çağın müslimanları bizler hala bir çok peygamberin güzel ahlakından, Erdemli davranışından, merhametinden, sadakatinden, adaletinden,tevazusundan, sade hayatından, halkı gibi yaşadığından, halkın derdiyle dertlendiğinden dem vurur, güzel örnek olarak yansıtırız.


Diğer taraftan, Bütün peygamberler kurulu düzenlerle mücadele için gönderilmişlerdir. Hiçbir peygamber yoktur ki kendi akraba ve yakınlarıyla mevcut düzenin varlığı ile ilgili bir mücadeleye girişmemiş olsun. “İnsanları idare için gönderildim” buyuran efendimiz sav Medine’ye hicretten hemen sonra şu yedi adımla vahye dayalı bir nizamın temelini attı; 
1-Menzil
2-Mescit 
3-Mektep 
4-Muahat (Kardeşlik)
5-Medine Anayasası 
6-Medine Çarşısı 
7-Medine Ortak Savunma Paktı.

Kuran ayetlerinin 3/4 oranındaki kısmı “ahkam ayetleri” bir nizamın kurulması zorunlu kılıyordu. Zira bu hükümler bir nizam olmadan hayata geçirilemezdi. Toplumdaki adaletsizliğin, hak gaspının, kargaşanın,hırsızlığın, beşeri münasebetlerin, uluslararası ilişkilerin, savaş hukukunun tanzim edilmesinin tek yolu rahmani bir düzenden geçmekte idi. 
Bu nizam bir benzeri olmayan, çağlar üstü bir nizamdır. İnsanın dünya ve ahiret saadetini hedefleyen bu nizamın temel hedefi; Allah’a kulluk ve cennettir.”  


Adaletten milim ayrılmadan bir düzen tesis eden efendimiz sav kısa sürede muazzam fetihler gerçekleştirmiştir. Siz Allahın dinine yardım ederseniz Allah’ta size yardım eder ayeti tecelli etmiştir. Bu nizamla beraber tarihin ender gördüğü hususlardan biride, efendimizin sav tesis ettiği kardeşlik hukukudur. Bir savaş sonrası susuzluktan ölmek pahasına suyu kardeşine vererek kardeşini nefsine tercih eden başka bir akide yoktur.
İslam ahlakı üzerine kuran nizamını tesis eden efendimiz sav liderliğini yaptığı bu devlet yeryüzünde yaşayan iki milyarlık İslam alemi için hala örnek ve ideal bir devlettir.


Ömer MERT
[email protected]

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
MİL ENERJİ SEN

Manevi İlkeli ve Liyakatli Enerji Sanayi ve Madencilik Hizmetleri Çalışanları Sendikası Kurumsal Resmi Web Sitesi.

MİL ENERJİ SEN

Menekşe 1 Sokak No: 8/19 Kızılay
06420 Çankaya / Ankara

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.